Siirry pääsisältöön
Hyppää kartan yli

LEMPO-festivaali

La 15.4.2023 Klo 10:00 - 17:00

Kuusankoskitalo, Kymenlaaksonkatu 1, 45700 Kouvola

La 15.4.2023 klo 10-17 LEMPO-festivaali: aulasoittoja, soitto- ja tanssityöpajoja, kansallispukukirppis, kansanmusiikki-/kansantanssivideo nonstop yms. Kuusankoskitalo. Ilmainen.

Ilmaiset aulasoitot:
11:45-12:15 Hilppa
13:45-14:15 Karela
14:45-15:15 Mekkala
16:45-17:00 Duo Allu ja Vilma Aspila

Ilmaiset työpajat:
10:00-10:45 Lasten tanssi, Keltti (Pekka Penttilä)
11:00-11:45 Lasten muskari, Kyöperilä (Maria Mikkola)
12:00-12:45 Ukulele, Kyöperilä (Maria Mikkola)
13:00-13:45 5-kielinen kantele, Kyöperilä (Maria Mikkola)
14:00-14:45 Kansantanssi, Keltti (Silja Pöyry & Iida Paakala)
15:00-15:45 Sottiisi, Keltti (Maiju Laurila)
16:00-16:45 Fusku, Keltti (Maiju Laurila)
Ukulele- ja kantelekursseille oma kantele mukaan, jos on.

Hilppa on Pohjois-Kymen musiikkiopiston hilpeä kansanmusiikkiyhtye, joka soittaa lähinnä pohjoismaista pelimannimusiikkia. Kokoonpanossa on tavallisimmin viuluja, kontrabasso, harmonikka ja huilu. Keikkailemme kevyesti sen verran kuin soittajiemme koulunkäynti sallii. Teemme mielellämme yhteistyötä kaikkien alueemme kansanmusiikki- ja kansantanssitoimijoiden kanssa. Ensi kesänä meillä on haaveena päästä Kaustinen Folk Music Festivaleille esiintymään. Musiikki merkitsee meille elämäniloa, yhdessäoloa ja ikimuistoisia yhteisiä kokemuksia.

Karela on laulu- ja soitinryhmä ja toimimme Tanhuseura Kasareikan alaisuudessa. Olemme toimineet yli 30 vuotta, esittäen erilaisia kappaleita. Olemme esiintyneet useasti Kaustisella ja eri puolilla Kymenlaaksoa. Ryhmän koko on n. 30 henkeä.

Mekkala on parisenkymmentä vuotta toiminut pelimanniryhmä, joka toimii Pohjois-Kymen musiikkiopiston alaisuudessa. Kokoonpano elää aina vuodesta toiseen, mutta iloinen musisointi ja rempseä asenne säilyvät mukana!

Duo Allussa soittavat Anna-Liisa Heikkilä ja Lulu Puustelli. He ovat soittaneet yhdessä muutaman kuukauden ja sitä ennenkin hieman isommassa kokoonpanossa, joka esiintyi Kouvolan kaupungin itsenäisyyspäivän juhlassa kaupungintalolla viime vuonna. Molemmat esiintyjät ovat soittaneet jo paljonkin yhteismusiikkia, mutta tämä on duon ensimmäinen yhteinen esiintyminen.
Lulu Puustelli on harrastanut kanteleensoittoa 6-vuotiaasta asti Pohjois-Kymen musiikkiopistossa Johanna Aho-Salakan johdolla. Viime keväänä hän osallistui menestyksekkäästi kanteleyhtyekilpailuihin Päivätär-kvartettinsa kanssa. 4. luokkaa käyvän Lulun lempikappaleihin kanteleella kuuluu mm. Satu Sopasen sävellys Taikatuuli. Ensi kesän odotettu tapahtuma on Lahden kanteleleiri. Lululla on aina mietittynä hauskaa ohjelmaa leirin hupi-iltaan. Tulevalla leirillä nähtäneen mm. jatko-osa Rinsessa Ryysysen tarinasta.
Anna-Liisa Heikkilä on Elimäeltä kotoisin, ja hän on 2. luokalla koulussa. Anna-Liisa on harrastanut kanteleensoittoa kaksi vuotta Pohjois-Kymen musiikkiopistossa. Ensimmäisenä keväänä Johanna Aho-Salakan tunneilla hän soitti 5-kielistä kanteletta, ja sitten siirtyi suurkanteleeseen. Anna-Liisa osallistui viime keväänä kanteleyhtyekilpailuihin Sinipiiat-septetissä, joka improvisoi vuodenaikoja kanteleilla. Anna-Liisan kesäsuunnitelmiin kuuluu osallistuminen Lahden kanteleleirille jo toista kertaa.
Vilma Aspila on 2. luokkaa käyvä tuore kanteleensoittaja. Hän aloitti opintonsa Pohjois-Kymen musiikkiopistossa viime syksynä Johanna Aho-Salakan oppilaana. Tämä Lempon esitys on vasta toinen kantele-esiintyminen hänelle.

Kuusankoskitalon aulan kahvila Joen juhla avoinna koko päivän.

Kaikkien Lempo-tapahtumien yksityiskohtaiset ja ajantasaisimmat tapahtumatiedot Facebook-tapahtumasivuilta:
Pe 14.4. klubi https://fb.me/e/2AphnAuNC
La 15.4. festivaali https://fb.me/e/rfE7k2qoX
La 15.4. konsertti https://fb.me/e/2iF8t3bDl
La 15.4. klubi https://fb.me/e/2CfD36Z1f

Yhteistyössä:
Kouvolan kaupunki
Kymin Osakeyhtiön 100-vuotissäätiö
Original Sokos Hotel Vaakuna, Kouvola

Graafinen ilme ja juliste: Markku Metso

#lempo #lempofest #lempofestivaali #kansanmusiikki #kansantanssi #kouvola #visitkouvola

Jos haluat tukea kansanmusiikin, kansantanssin ja Lempon ilosanomaa, voit tehdä sen helpoiten jakamalla tätä julkaisua. Kiitos!

Järjestäjä

Kansanmusiikin ja -tanssin ystävät Lempo ry

0500 859 396

lempofest@gmail.com

Tapahtuma on ilmainen
Tapahtuma on ikärajaton
Lisää kalenteriin 15.04.2023 10:00 15.04.2023 17:00 Europe/Helsinki LEMPO-festivaali La 15.4.2023 klo 10-17 LEMPO-festivaali: aulasoittoja, soitto- ja tanssityöpajoja, kansallispukukirppis,.. Kuusankoskitalo, Kymenlaaksonkatu 1, 45700 Kouvola Kansanmusiikin ja -tanssin ystävät Lempo ry lempofest@gmail.com

Avainsanat

Kurssit ja työpajat Musiikki Tanssit Osallistu ja vaikuta Festivaalit Asukkaat Lapsiperheet Matkailijat Nuoret Seniorit Kouvola

Jaa tapahtuma

Tulosta tapahtumakortti

Kymenlaaksonyt.fi ei vastaa tapahtuman tietojen mahdollisista muutoksista. Ota yhteys tapahtuman järjestäjään.

Heräsikö kysyttävää?